„Czy mogę pogłaskać pieska?”


„Czy mogę pogłaskać pieska?” To pytanie pada non-stop w parkach, na ulicach, na podwórkach. Najczęściej od dzieci. Tak są uczone. W dobrej wierze, ale nieraz z okropnymi skutkami. To pytanie słyszą też moi klienci. Niektórzy z nich zostają moimi klientami właśnie dlatego, że czasem z braku wiedzy, a czasem z braku asertywności, nie mówią „NIE!”. …”pies stał się lękliwy”, „wycofany”, „nie ufa mi”, „zaczął warczeć na ludzi”, „nie chce wychodzić na dwór”, „ ugryzł dziecko!” „złapał sąsiada za nogawkę”… Ja też pewnie nie chciałbym wychodzić na dwór i bym się odgrażał, gdyby co rusz ktoś kogo nie znam, nie rozumiem, a może nie lubię - przystawał nade mną i klepał mnie po głowie.

Zadane na ulicy do przypadkowej osoby pytanie w stylu: „Przepraszam, czy mogę panią poklepać po tyłku?” raczej nie byłoby poczytane za szczyt kultury…albo „O! jakie ładne dziecko, mogę przytulić?”… Dlaczego więc uczymy nasze dzieci i sami tak w większości uważamy, że poklepywanie i wyściskiwanie psów jest OK, o ile najpierw spytasz? Niepotrzebne są żadne żółte wstążeczki, żadne kursy i poradniki „jak przywitać się z psem” itd. Drogie dzieciaki i starszaki! Tu nie ma o co pytać - do obcych psów nie podchodzimy, nie wgapiamy się, nie dotykamy. Proste.

Oczywiście że są psy, które uwielbiają być dotykane, głaskane - nawet przez obcych. Tu kłania się kolejna grupa wyzwań - "jak zrobić, żeby przestał skakać na ludzi" albo "on do każdego człowieka chce podbiegać i się witać". Dla takiego psa, dobrym wyjściem będzie ćwiczenie umiejętności współpracy, koncentracji i zabawy z właścicielem i właśnie także umiejętności niepodchodzenia do ludzi na spacerach.

Masz to co ćwiczysz.


57 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Dlaczego mój pies...?

...jest niespokojny...nadmiernie pobudzony...za dużo szczeka...ciągnie na smyczy...jest agresywny...boi się wszystkiego... Oczywiście każdy przypadek jest inny i wymaga wejścia w szczegóły, jednak ist

International Association of Canine Professionals (IACP)

IACP#5401 - Professional Level

© 2020 BINGO! Szkolenie Psów