„Czy mogę pogłaskać pieska?”


„Czy mogę pogłaskać pieska?” To pytanie pada non-stop w parkach, na ulicach, na podwórkach. Najczęściej od dzieci. Tak są uczone. W dobrej wierze, ale nieraz z okropnymi skutkami. To pytanie słyszą też moi klienci. Niektórzy z nich zostają moimi klientami właśnie dlatego, że czasem z braku wiedzy, a czasem z braku asertywności, nie mówią „NIE!”. …”pies stał się lękliwy”, „wycofany”, „nie ufa mi”, „zaczął warczeć na ludzi”, „nie chce wychodzić na dwór”, „ ugryzł dziecko!” „złapał sąsiada za nogawkę”… Ja też pewnie nie chciałbym wychodzić na dwór i bym się odgrażał, gdyby co rusz ktoś kogo nie znam, nie rozumiem, a może nie lubię - przystawał nade mną i klepał mnie po głowie.

Zadane na ulicy do przypadkowej osoby pytanie w stylu: „Przepraszam, czy mogę panią poklepać po tyłku?” raczej nie byłoby poczytane za szczyt kultury…albo „O! jakie ładne dziecko, mogę przytulić?”… Dlaczego więc uczymy nasze dzieci i sami tak w większości uważamy, że poklepywanie i wyściskiwanie psów jest OK, o ile najpierw spytasz? Niepotrzebne są żadne żółte wstążeczki, żadne kursy i poradniki „jak przywitać się z psem” itd. Drogie dzieciaki i starszaki! Tu nie ma o co pytać - do obcych psów nie podchodzimy, nie wgapiamy się, nie dotykamy. Proste.

Oczywiście że są psy, które uwielbiają być dotykane, głaskane - nawet przez obcych. Tu kłania się kolejna grupa wyzwań - "jak zrobić, żeby przestał skakać na ludzi" albo "on do każdego człowieka chce podbiegać i się witać". Dla takiego psa, dobrym wyjściem będzie ćwiczenie umiejętności współpracy, koncentracji i zabawy z właścicielem i właśnie także umiejętności niepodchodzenia do ludzi na spacerach.

Masz to co ćwiczysz.


78 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie