Kilka s艂贸w o korygowaniu z艂ych zachowa艅.


馃憠Nie reaguj膮c, gdy pies robi rzeczy kt贸rych nie lubisz, przestajesz lubi膰 psa. 馃槺馃が("...ojej, ja? nigdy przenigdy!! przecie偶 ja tak kocham Fufcia!!")

...a ile razy denerwujesz si臋, podnosisz g艂os, szarpiesz zniecierpliwiony smycz膮 albo zamykasz psa w drugim pokoju bo np. szczeka? (...je艣li nigdy-przenigdy, gratuluj臋, nie czytaj dalej).

Korekt臋 nale偶y rozumie膰 jako element budowania zdrowej relacji. Nie ma tam miejsca na z艂o艣膰 i wy艂adowywanie frustracji.

Problem w tym, 偶e korygowanie nie jest rzecz膮 prost膮. Wielu kojarzy si臋 to w艂a艣nie z przemoc膮, robieniem krzywdy. Tymczasem w艂a艣ciwie prowadzona korekta to informacja - 鈥濪roga istoto, na kt贸rej mi zale偶y, zrobi艂a艣 b艂膮d. Nast臋pnym razem postaraj si臋 bardziej鈥.

Korygowa膰 znaczy naprawia膰, naprowadza膰 na rozwi膮zanie. Cz臋sto da si臋 to zrobi膰 "na pozytywnie", jednak nie zawsze tak b臋dzie - czasem trzeba mocniej "z艂apa膰 za r臋k臋". Nie zawsze jest to sytuacja przyjemna jednak bywa kluczowa dla budowania pe艂niejszej i prawid艂owej relacji. Korygowanie to nie nadane nam prawo. To jest przywilej, na kt贸ry trzeba sobie zas艂u偶y膰, prezentuj膮c na co dzie艅 w艂a艣ciw膮, wspieraj膮c膮 postaw臋. Korygowanie to odpowiedzialno艣膰. Wiele os贸b ucieka od tematu, straszy przed korygowaniem z艂ych zachowa艅 g艂贸wnie z tego powodu - cholernie boimy si臋 bra膰 na siebie odpowiedzialno艣膰.

Dosy膰 wst臋p贸w :)

Zobacz ten filmik. Psia mama koryguje zachowania podekscytowanych, natr臋tnych szczeniak贸w. Gdyby tak pr贸bowa艂 robi膰 cz艂owiek lub inny, obcy pies, sytuacja zapewne wygl膮da艂aby inaczej. Zaufanie, jakim darz膮 matk臋 szczeniaki powoduje, 偶e mimo intensywnej, w naszych oczach, kore

kty, maluchy nie s膮 wystraszone, a po prostu si臋 uspokajaj膮. Pi臋kna nauka o zaufaniu ale tak偶e o koordynacji i "rytmie" w komunikacji.


271 wy艣wietlenia0 komentarz