Kochać to nie znaczy zawsze to samo...


Pies to cudowne, dumne, dostojne stworzenie.

Egoistycznie "uczłowieczając" psa odzieramy go z siły, w którą obdarzyła go natura i sprawiamy, że faktycznie staje się podobny do nas - nerwowy, nie mogący się uspokoić, zestresowany, lękliwy...

Natura nie zna tak skrajnych stanów, w jakich często funkcjonują nasze domowe psy. Czy ktoś słyszał o lękliwości u wilka, czy lęku separacyjnym u lisa? Wolno żyjące psy też najczęściej prezentują owe dostojne, spokojne zachowania właściwe ich dzikim kuzynom.

...Dlaczego więc wszystko zmienia się gdy zapraszamy psa pod nasze strzechy, w nasze kochające ramiona, do naszych cieplutkich łóżek i różowych sweterków i garnuszków ciepłego jedzonka?

Wiele osób skłania się do przekonań, że skoro pies został udomowiony, należy do człowieka i tylko do człowieka. Że nie potrzebuje choćby kontaktów z innymi psami, a tylko naszego ludzkiego otwartego serduszka i miłości polegającej najczęściej na wylegiwaniu się na kanapie. To egoizm, łatwa "miłość". Czytam obecnie "Duchowe życie zwierząt". Peter Wohleben, pisze o tym w ten sposób:

"(...) Ale jak jest z jakością tej miłości? Czy zwierzęta nie służą tu jedynie jako płaszczyzna naszych projekcji i nie dostarczają nam satysfakcji w sytuacji, gdy nie mamy potomstwa, partner nam umarł lub otrzymujemy zbyt mało uwagi od bliźnich?(...)jeśli mówimy o uczuciach zwierząt, to powinniśmy również zadać pytanie, co emocjonalne zaangażowanie z naszej strony robi z czworonogami. Przede wszystkim deformuje zwierzęta, i to w dosłownym rozumieniu tego słowa."

"(...) miłość tak nas zaślepia, że zwierzę jest traktowane jak człowiek w przebraniu psa. Może wtedy dojść do tego, że u przekarmionego, niewybieganego i nieodpornego na różne bodźce pogodowe (co zapewniają np. spacery w śniegu) psa wystąpią poważne zaburzenia zdrowotne, z którymi rozpieszczone zwierzęta będą się męczyć aż do śmierci."

Uspokajam: psa należy kochać! Jednak miłość trzeba rozumieć jako działanie, realizowanie wspólnych aktywności, pokonywanie trudności, stawianie zasad. Tak jak i u nas...czy jakikolwiek związek dwojga ludzi oparty jedynie na trzymaniu się za rączkę i patrzeniu sobie w oczy miałby szansę przetrwania w realnym świecie?


56 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie