Drogi wolontariuszu!


Wczoraj spotkałem Panią Irenkę i Pana Tomka. Znasz ich - rozmawialiście nieco wcześniej i spotkaliście się w schronisku. To dzięki Tobie i informacjom od Ciebie adoptowali Maxa i Bonda, pamiętasz? - trzyletni duzi dwaj bracia, w typie malamuta. Państwo mają dom z ogrodem, więc warunki idealne. Psiakom będzie tam rewelacyjnie!

Myślę, że wiem co czujesz po adopcji: satysfakcja, radość, może odrobina dumy - udało się! Dwie kolejne psie duszyczki uratowane zza krat!

...a teraz przeczytaj co zrobiłeś naprawdę.

Średnio świadomym i niezbyt doświadczonym opiekunom powiedziałeś, że Max i Bond to spokojne pieski, nie sprawiające problemu. Fakt o tym, że trafiły do schroniska po raz drugi jakoś zdawkowo wytłumaczyłeś..może poprzedni właściciele się nie nadawali, pewnie je bili..zazwyczaj tak mówisz, choć bardzo rzadko wiesz, co tak naprawdę działo się z psem i w jakich żył warunkach. Wiesz, że Max i Bond ciągną na smyczy jak parowozy, więc w ogłoszeniu szukasz dla nich domu z ogrodem - muszą mieć miejsce by swobodnie pohasać! Chcę Ci powiedzieć, że Pani Irenka i Pan Tomek nie mają już swojego ogrodu. Został doszczętnie przekopany i stratowany przez Maxa i Bonda. Musieli też zamontować specjalne podwyższenia, zwłaszcza w rogach ogrodzenia, bo to właśnie tamtędy wspinają się ich nowe psy, by uciekać. Powiesz teraz: "no tak, ale one potrzebują dużo ruchu i trzeba z nimi pracować!"...tak wiem o tym, ale zapomniałeś wspomnieć o tym w trakcie adopcji. Nie wszyscy adoptujący zdają sobie sprawę, że psy takie jak Max i Bond potrzebują minimum trzy godziny dziennie aktywności (MINIMUM!) i to aktywności intensywnej, prowadzonej poza ogrodem. Przemilczałeś, że trzeba będzie przemeblować całe życie i układ dnia, by sprostać ich wymaganiom, a do tego nie obejdzie się bez pracy szkoleniowej, która pochłonie co nieco domowego budżetu. A może nie wiesz o tym, że takiego psa należy przeszkolić? Może jesteś przekonany, że dom z ogrodem to wszystko czego potrzebuje? Może uważasz, jak część kolegów, że psa ze schroniska się nie szkoli, bo tyle już w życiu przeszedł...

Powiedziałeś też, że warunkiem adopcji jest to, że bracia idą do domu razem. Jakie szczęście, że znaleźli się tacy wspaniali ludzie, którzy na to przystali! Wiedz teraz, że Pani Irenka i Pan Tomek, przechodzą trudne chwile, są zmęczeni, zagubieni, nie wiedzą co dalej. Czy naprawdę uważasz, że rozdzielenie psów zrobiło by im krzywdę? Czy na serio wierzysz, że to ma aż takie znaczenie? Czy warto jest gotować nieświadomym ludziom armagedon, by znowu poczuć się jak szczęśliwy obrońca zwierzęcego "dobrostanu" (wybacz, nie cierpię tego słowa, stąd cudzysłów). Jestem pewien, i Ty też to wiesz, że z jednym psem było by im dużo łatwiej.

Pani behawiorystka (może ją znasz?) powiedziała, że pracy z psami nie należy rozpoczynać przez pół roku po adopcji - "pieski muszą najpierw się dostosować do nowych warunków"...Pani Irenka i Pan Tomek mają zniszczony ogród, rozwalone ogrodzenie, nadwyrężone kręgosłupy i obolałe od smyczy ręce, a ich syn już nie raz leżał pociągnięty przez psy w trakcie spaceru...i nie minęły jeszcze dwa miesiące, od kiedy Max i Bond są z nimi. Czekamy kolejne cztery, zanim zaczniemy coś z tym robić?

Nie brnę już dalej. Kocham Cię i kocham to co robisz. Poświęcasz pracy w schronisku większość swoich weekendów, setki godzin, których nikt już nie zliczy. Chcesz, by psy miały lepsze życie. Skup się więc i na tym, by być w swej pracy i w kontaktach z LUDŹMI szczerym i rzetelnym. Zrobienie realnego opisu psa nie jest aż tak trudne. Nie każdy pies jest taki, że "uwielbia spacerki i przytulanie i zrobi wszystko za smakołyczki"...z jakiego powodu w tworzonych przez Ciebie portretach przytłaczająca większość psów ma taki właśnie opis? Jeśli masz z tym kłopot, poproś kogoś bardziej doświadczonego o pomoc. To co robisz jest bardzo ważne i ma wpływ nie tylko na życie psów, ale i ludzi. Myśl.

Z szacunkiem

Łukasz


80 wyświetlenia0 komentarz