O znakach, skrzyżowaniach i mądrym przywództwie.


szkolenie psów

Wyobraź sobie, że musisz przejechać rowerem przez wielkie skrzyżowanie. Z każdej strony pędzą samochody, tramwaje, autobusy. Podjeżdżasz do tego skrzyżowania... i nagle zdajesz sobie sprawę, że nie ma na nim żadnych znaków, żadnych sygnalizatorów i nikogo, kto kierowałby ruchem. Zaczynasz czuć zdenerwowanie (jak ja mam tam wjechać?!), pocą ci się ręce, ciężko oddychasz. Ktoś z tyłu zaczyna trąbić, bo blokujesz ruch...z tego całego zdenerwowania odwracasz się i wykrzykujesz kilka niemiłych słów...

A teraz wyobraź sobie, że jeśli nie dajesz swojemu psu jasnych wytycznych, nie określasz zasad i brakuje ci konsekwencji, pies czuje się właśnie tak jak ten rowerzysta z powyższej scenki - jego życie staje się takim wielkim skrzyżowaniem bez znaków.

Najczęściej stąd biorą się kłopoty z nadpobudliwością, reaktywnością, lękliwością. Pomyśl o tym i bądź dla swojego psa jak mądry policjant, który wchodzi na skrzyżowanie i zaczyna kierować ruchem. Czasem kogoś zatrzyma zdecydowanym gestem, czasem pośpieszy i groźniej spojrzy, jednak nikt nie ma mu za złe, że tam jest i że wymaga od wszystkich określonych zachowań. Dzięki niemu ruch staje się płynny i wszyscy czują się bezpieczniej, wiedząc kiedy mogą jechać, a kiedy mają się zatrzymać.

Twój pies będzie ci wdzięczny, jeśli wprowadzisz do waszego życia jasne zasady i będziesz je konsekwentnie egzekwować. Dzięki zasadom i konsekwencji, pies czuje się bezpiecznie w naszym ludzkim świecie i nie ma poczucia, że wszystko musi kontrolować (np. za każdym razem obszczekiwać kogoś za drzwiami, albo szarpiąc się na smyczy, odstraszać zbliżające się psy). Mądre przywództwo i partnerstwo to najlepsza rzecz jaką możemy dać psu. Lepsza od kiełbaski i ciasteczek.


82 wyświetlenia0 komentarz